Żeby zmienić duży schemat trzeba zacząć od jednego małego kroku

Wiele osób próbuje zmieniać swoje schematy kompleksowo, np. osoba otyła zaczyna ćwiczyć i jednocześnie wprowadza odpowiednią dietę do swojego jadłospisu. Patrząc na to z boku wygląda to na rozsądne podejście do sprawy ale czy jest odpowiednie? Niestety przeważnie nie jest to odpowiednie podejście, ponieważ żeby coś zmienić to musimy coś zrobić, a żeby coś zrobić to musimy użyć energii, a żeby zmienić dwie rzeczy jednocześnie to musimy użyć dwa razy więcej energii. Dlatego też wiele osób zaczynających odchudzanie kończy z efektem jojo, po prostu brakuje im energii.

Jak zmieniać niechciane schematy?

Na początku definiujesz schemat który chcesz zmienić, co się na niego składa, jak długo trwa, kiedy się uaktywnia (wszystko co jesteś w stanie na jego temat powiedzieć). Następnie wybierasz jedną najprostszą rzecz, która łatwo Ci będzie zmienić np. jesteś osobą otyłą i na Twój schemat składa się np. brak ruchu, zbyt częste jedzenie, jedzenie zbyt dużo słodkiego, jedzenie za dużo na raz, za mało pijesz wody, za dużo pijesz słodkich napojów, za późno jesz ostatni posiłek itd. Im więcej wynotujesz elementów które składają się na duży schemat tym lepiej, bo dzięki temu poznasz bardziej siebie i będzie Ci łatwiej wybrać najdrobniejszą rzecz. Powiedzmy, że z powyższego przykładu wybierasz porę ostatniego posiłku, jesz go przykładowo o 23:00. Postanawiasz sobie na początek że nie zjesz niczego po 22:59, jeżeli nie masz  z tym problemu to zmieniasz godzinę na wcześniejszą. Bardzo ważne jest żeby robić to stopniowo i w dopasowaniu do własnych możliwości.

Uwagi praktyczne

Nie należy przesadzać, ustalasz sobie na początku cel np. na godzinę 20:00 i do niego dążysz, a nie zmniejszasz godzinę bez końca. Jeżeli uda Ci się zmienić jedną rzecz to przy okazji zauważysz cudowne działanie efektu ubocznego. Po utrwaleniu nowego schematu dla nowej rzeczy robisz nową definicję schematu głównego i znowu wybierasz najprostszą rzecz do zmiany i tak aż zmienisz cały schemat. Teraz efekt jojo Ci nie grozi bo nowy schemat został zbudowany z małych trwałych i ugruntowanych elementów.

Udostępnij na facebooku:
fb-share-icon

Dodaj komentarz