Czyli dlaczego wracamy do punktu wyjścia
W kosmosie, przyrodzie, fizyce czy życiu wszystko dąży do równowagi, czyli do stanu kiedy siły równoważą się. Jest to stan stabilny i nam znany, nie obserwujemy wtedy odchyleń od normy. Jednak kiedy zadziała jakaś siła, następuje wytrącenie z tego stanu, a po zaprzestaniu jej działania układ ma tendencję do powrotu do stanu równowagi. Bardzo często zdarza się, że powraca do stanu pierwotnego albo nawet przegina się w drugą stronę. Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli zadziałamy na dany układ jakąś siłą, to w tym momencie uaktywnia się siła przeciwstawna, czyli na akcję jest reakcja, o czym wiele osób zapomina. Reakcja czasami może być dużo silniejsza niż akcja.
Flagowym tego przykładem jest efekt jojo w odchudzaniu, zaczynamy coś robić żeby schudnąć i wytrącamy nasze ciało ze stanu równowagi ale w pewnym momencie brakuje nam motywacji i przestajemy się starać, a reakcja naszego organizmu powoduje powrót do stanu pierwotnego, albo nawet przybranie dodatkowych kilogramów więcej niż na początku.
Podsumowanie
- jeżeli dany układ jest w równowadze, to oznacza że siły się równoważą,
- jeżeli dany układ nie jest w równowadze, to oznacza że na układ działa jakaś dodatkowa siła,
- każda akcja rodzi reakcję,
- reakcja może być silniejsza od akcji,
- żeby przenieść dany układ na inny stan równowagi to musimy zadziałać większą siłą niż jest reakcja,
- nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaka będzie reakcja,
- próba wytrącenia układu ze stanu równowagi może się skończyć efektem odwrotnym od zamierzonego (reakcja będzie większa od akcji),
- żeby coś zmienić musimy zadziałać jakąś siłą, coś zrobić inaczej, w przeciwnym wypadku układ pozostanie w stanie równowagi.