Dlaczego komedie romantyczne są toksyczne dla naszego mózgu?

Sporo kobiet lubi oglądać romantyczne komedie i na dodatek ciągnie ze sobą jeszcze swoich facetów, krzywdząc siebie i przy okazji swoich partnerów. Oczywiście są też mężczyźni, którzy lubią ten gatunek filmowy ale są w znaczącej mniejszości.

Dlaczego komedie romantyczne tak bardzo demolują nam mózg?

  • Ukazują przeważnie fikcję literacką, a nie życie takie  jak wygląda naprawdę (przekłamują rzeczywistość).
  • Kończą się happy endem przekonując widza, że później żyli długo i szczęśliwie (w rzeczywistości życie toczy się dłużej niż tylko do ślubu głównych bohaterów).
  • Łączą ze sobą dwie zupełnie nie pasujące do siebie osoby, sugerując że miłość pokona wszystkie bariery (w rzeczywistości niedopasowanie jest przyczyną większości rozstań i powodem poważnych konfliktów w związku).
  • Pokazują niezdarnych bohaterów (problemy emocjonalne, alkoholowe, tożsamościowe i wiele innych), którzy mimo wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniają się w mgnieniu oka w stabilnych emocjonalnie ludzi (w rzeczywistości na taką transformację potrzeba lat terapii).
  • Ukazują bohaterkę/bohatera w bardzo skomplikowanej sytuacji życiowej i nagle zjawia się książę albo księżniczka i ratuje ofiarę z opresji (w rzeczywistości jak sami sobie nie chcemy pomóc to nikt nam nie pomoże).
  • W sposób humorystyczny pokazują bardzo niekorzystne schematy czy to w relacjach z rodziną czy znajomymi (nieświadomie utrwalamy niekorzystne schematy we własnym życiu). Pomimo dużej dawki humoru nie jest to sarkazm rodem z czarnych komedii, gdzie potrafimy odróżnić prawdę od fałszu.
  • Serwują nam wymieszanie prawdy z fikcją stawiając bohaterów w nierealnych sytuacjach i ukazujących ich z zaburzeniami osobowości, które zmieniają się w zależności od pomysłowości scenarzysty. Doprawione to wszystko jest humorem i łapiącymi za serce scenami, które wciągają nas emocjonalnie w film. (skutek tego jest taki, że na zewnątrz jesteśmy roześmiani, a w środku czujemy smutek i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego dlaczego tak się dzieje).

Oczywiście nie wszystkie komedie romantyczne mają tak destrukcyjny wpływ na nas ale niestety większość tak, a zwłaszcza hollywoodzkie produkcje i filmy wzorowane na nich. Główną wadą tych filmów jest zakłamanie rzeczywistości i podświadome wpompowywanie niekorzystnych schematów do naszego mózgu.

Ktoś może powiedzieć że chodząc na romantyczne komedie wie o tych wszystkich zagrożeniach i że będąc świadomym widzem wyłapuje te wszystkie podprogowe przekazy. Nie ma co się oszukiwać, jeżeli szukamy ambitnego kina to chodzimy na inne gatunki, a komedie romantyczne oglądamy dla czystej rozrywki, przy okazji nieświadomie wciągając całą toksyczną zawartość jak wysokiej klasy odkurzacz.

PS

Inspiracją do napisania powyższego artykułu był film Bridget Jones 3.

Udostępnij na facebooku:
fb-share-icon

Dodaj komentarz