Polaryzacja – bardzo niebezpieczne zjawisko

Polaryzacja, co to takiego i dlaczego jest taka groźna

Coraz bardziej nasila się tendencja do wpadania w skrajności. Rządzący każą nam wybierać między jedną partią a drugą, marginalizując inne. Przywódcy kościołów każą nam wybierać między jedną a drugą religią. Jak ktoś nas pyta o opinię na dany temat to chciałby uzyskać albo odpowiedź potwierdzającą swoją teorię albo jej zaprzeczającą. Świat coraz bardziej zostaje spłaszczony tylko do dwóch kolorów czarnego i białego. A jest przecież jeszcze cała odmiana szarości, nie mówiąc już o innych barwach.

 Dlaczego rządzącym tak bardzo zależy na polaryzacji? Człowiek o skrajnych poglądach, jest łatwy do manipulacji. Ponadto skrajne poglądy u ludzi powodują pojawienie się skrajnych emocji, co często przyczynia się do wybuchu konfliktów i dezintegracji grup społecznych. Dodatkowo popadając w skrajności zamykamy się na inne rzeczy, które mogą pomóc nam w samorozwoju, a także w osiągnięciu szczęścia i spełnienia na Ziemi. Polaryzacja powoduje sprowadzenie człowieka do postrzegania zero jedynkowego, który nie potrafi samodzielnie myśleć, a tu już tylko krok od zrobienia z człowieka bezmózgiej maszyny.

Najstarszym wpisem jaki znalazłem nawołującym do polaryzacji jest tekst z Biblii – Nowy Testamen, Apokalipsa św. Jana, rozdz. 3:

15 Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś.
Obyś był zimny albo gorący!
16 A tak, skoro jesteś letni
i ani gorący, ani zimny,
chcę cię wyrzucić z mych ust.

Władcy tego świata już dawno temu zauważyli, jak łatwo można manipulować spolaryzowanym społeczeństwem. Ludzie o skrajnych poglądach łatwo popadają w konflikty, mają problemy z samoakceptacją i samodzielnym myśleniem. Najważniejsze jest dla nich poszukiwanie potwierdzeń tez w które wierzą, jednocześnie nie są w stanie przyjąć przeciwstawnych argumentów.

Nie dajcie sobie wmówić, że jak jesteście za czymś to jednocześnie jesteście przeciwko czemuś innemu, unikajcie takich uproszczeń i skrótów myślowych. Można jednocześnie nie lubić jednej partii  i nie głosować na jej opozycję albo można nie chodzić do kościoła i wierzyć w Boga. Miejcie swoje własne zdanie i myślcie samodzielnie, nikt inny nie wie od was lepiej, co jest dla was najlepsze. Nie warto wpadać w świat czarno biały i pozbawiać się całej gamy innych kolorów. 

Udostępnij na facebooku:
fb-share-icon

Dodaj komentarz