Jaką kupić drukarkę

Kiedy zastanawiamy się nad kupnem drukarki do domu musimy sobie zadać na początku dwa podstawowe pytania:

  1. Do czego drukarka będzie nam potrzebna?
  2. Ile zamierzamy za nią zapłacić?

Rozwinięciem pytania pierwszego mogą być dodatkowe pytania: jak często będziemy jej używać i czy potrzebne będą nam wydruki w kolorze? Jeżeli drukarkę zamierzamy używać sporadycznie i nie zależy nam na wydrukach w kolorze to najlepszym wyborem będzie drukarka laserowa, ponieważ nie zaschną nam nigdy tusze a sam koszt drukarki wraz ze startowym tonerem, który wystarczy nam na wydruk około 1000 stron, zamknie się w podobnej cenie co drukarka atramentowa. Możemy nawet kupić najtańszą drukarkę laserową ale wtedy musimy liczyć się z gorszą jakością wykonania sprzętu i gorszą jakością wydruków, dlatego odradzam kupowanie najtańszych drukarek. Dobrym rozwiązaniem może być zakupienie drukarki która działa na wi-fi, za co musimy oczywiście dopłacić. Jeżeli drukujemy mało ale zależy nam jednak na wydrukach kolorowych to pozostaje nam wybór drukarki atramentowej. Niestety kolorowe drukarki laserowe są dużo droższe od atramentowych i jakość ich wydruków w kolorze odbiega znacznie nawet od najtańszych drukarek atramentowych.

Jeżeli drukujemy dużo to powinniśmy przewidzieć większy budżet na zakup drukarki, po pierwsze dlatego że cena materiałów eksploatacyjnych (tuszy, tonerów) spada wraz ze wzrostem ceny drukarki a po drugie dlatego, że droższy sprzęt jest przewidziany na pracę pod większym obciążeniem i co za tym idzie jest wykonany z bardziej trwałych materiałów, co oznacza, że nie będziemy musieli go tak często serwisować.

Inspiracją do napisania tego artykułu było to, że sam potrzebowałem kupić drukarkę na której będę tylko okazjonalnie drukował. Przeszukałem różne fora i artykuły i nigdzie nie spotkałem się z tym, żeby ktoś polecał zakup czarno-białej drukarki laserowej do okazjonalnych wydruków, choć sporo osób pisało że jest spory problem z zasychanymi tuszami w rzadko używanych drukarkach atramentowych. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest kupno monochromatycznej drukarki laserowej przy drukowaniu okazjonalnym. Tak naprawdę raz kupiona drukarka może nam wystarczyć na lata pracy bez wymiany tonera.

Część może się zastanawiać jeszcze nad wyborem urządzenia wielofunkcyjnego ze skanerem, który w wersji z drukarką atramentową będzie tańszy ale czy na pewno potrzebny nam taki kombajn który zajmie dużo miejsca? Dzisiejsze telefony komórkowe posiadają już tak dobre aparaty fotograficzne, że okazjonalnie mogą zastąpić nam skaner, tzn. zamiast coś skanować możemy zrobić temu zdjęcie.

Dodaj komentarz